10 синонімів до слова “Батьківщина”

Зміст

Святкування національних свят, дотриманння сімейних традицій – у всіх різні асоціації до слова Батьківщина. У всіх вона різна, але всі ми народжуємось та живемо на ній. Втративши, сумуємо за нею. Але від народження і до смерті вона супроводжує нас у всьому: в культурі, в світогляді. 

Синоніми до слова “Батьківщина”

Українська мова дуже багата і різноманітна, тому, як і багато інших слів в українській мові слово “Батьківщина” синоніми має. Якщо ви замислюєтеся, який синонім до слова “батьківщина” підібрати, або шукаєте, як можна замінити слово “батьківщина” , цей перелік допоможе вам знайти відповідь.  Ось основні синоніми до слова “батьківщина” в українській мові:

  • Вітчизна;
  • Рідний край;
  • Рідна земля;
  • Домівка;
  • Ненька;
  • Родина;
  • Предківщина;
  • Колиска;
  • Материзна;
  • Дідівщина.

Ці слова підкреслюють зв’язок із місцем народження, життям предків або культурною спадщиною.

Що таке Батьківщина? 

Батьківщина – дуже індивідуальне поняття, для кожної людини воно означає різне. У своїй етимології це слово має частину “батько”. В багатьох культурах, в українській зокрема, батько є символом родини. Саме тому одним із синонімів виділяється слово “родина”. Проте “батьківщина”, це не тільки родина, а ще й місце, де людина народилась, або місце, яке вона вважає рідним. Через те, що батьківщиною можна вважати також місце, де людина виросла або навчалась, виділяють поняття “мала батьківщина”, що означає саме місце народження людини.

Синонімом до цього слова також є слово “вітчизна”, яке ближче до поняття “держава”. Тому найчастіше воно є нероздільним з національною свідомістю та патріотичними почуттями людини і означатиме місце проживання певного народу, не обмежене кордонами держав. Хоча є випадки, коли народ не має свого місця перебування, як наприклад роми, тому ототожнювати поняття “держава” і “батьківщина” недоцільно. 

Батьківщина в українській культурі

Для народу України питання Батьківщини завжди стояло дуже гостро. Багато письменників надихалися своїми почуттями до рідної землі. Висловлювання про батьківщину сповнені глибокої філософії, патріотизму та духовної мудрості, допомагаючи нам усвідомити важливість зв’язку з рідною землею. Ось кілька відомих цитат і думок, які розкривають різні аспекти поняття батьківщини.

  1. “Можна все на світі вибирати сину, вибрати не можна тільки Батьківщину”- Василь Симоненко, “Лебеді материнства”. Василь Симоненко був представником творчої молоді 60-их років, яких згодом прозвуть “шістдесятниками”. Це була плеяда талантів, яка спочатку вірила в послаблення репресій радянської влади, а згодом сама відчула на собі ці репресії. Василь помер від ускладнень хвороби, яка виникла після жорстокого побиття міліціонерами.
  2. “Батьківщина – це там, де тебе розуміють, коли ти говориш вві сні” – Сергій Жадан, “Тамплієри”. Сергій часто вдається до образів Батьківщини в своїх творах, адже його малу батьківщину, місто Старобільськ на луганщині окупували росіяни, а місто, де він навчався і живе досі, Харків, щоденно обстріллюють. Влітку цього року він став на захист свого міста, долучившись до 13-тої бригади оперативного призначення НГУ «Хартія». 
  3. “Вітчизна – це не хтось і десь, Я – теж Вітчизна”, – Іван Світличний. Ця людина – дисидент та шістесятник, якого переслідували за його громадянську позицію. Вперше заарештований в 1965 році, під час першої хвилі репресій, вдруге 1972 році, тоді ж засуджений до 12 років ув’язнення.
  4. “В дитинстві відкриваєш материк, котрий назветься потім — Батьківщина”,- Ліна Костенко. Шістдесятниця, дисидентка, за що в радянський час її відлучали від літературного процесу. Також Ліна Костенко не визнає державних нагород, що вкотре доводить, що поняття “Батьківщина” – несумісне з політикою. 
  5. “Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою”,- Феофан Прокопович, священник, ректор Києво-Могилянського колегіуму.

Батьківщина — це не лише місце на карті, а глибоке духовне поняття, яке об’єднує людину з її історією, культурою та корінням. Це простір, де ми формуємо свої мрії, спогади й ідентичність. Через багатство української мови митці й мислителі, показують, що батьківщина – це щось значно більше, ніж місце народження чи проживання. Вона живе у нас самих: у нашій мові, традиціях, серцях. Важливість Вітчизни складно переоцінити, оскільки саме вона дарує нам відчуття дому, до якого завжди хочеться повертатися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *