Про що говорять показники тромбоцитів?

укр медтурс
Зміст

При оцінці результатів загального аналізу крові лікарі завжди звертають увагу на показник тромбоцитів, оскільки збільшення або зменшення цих кров’яних клітин може вказувати на присутність різних захворювань. Саме ці формені елементи крові відіграють важливу роль у прискоренні ключових реакцій згортання плазми та формуванні тромбоцитарного агрегату (своєрідної пробки), що закупорює місце ушкодження у стінці кровоносної судини. Чому кількість тромбоцитів збільшується чи зменшується? Які захворювання провокують такі порушення у складі крові? Як стабілізувати показники тромбоцитів? Відповіді на ці та інші запитання допоможе одержати ця публікація.

У відділеннях лабораторної мережі INVIVO застосовується лише сучасне обладнання, яке допоможе вам отримати достовірні результати цього або інших аналізів крові. Окрім цього, правильна організація роботи наших філій гарантує вам обслуговування у комфортних умовах та отримання результатів дослідження у максимально короткі терміни, записатися можна на веб сайті лабораторії https://invivo.ua/uk/kiev/service-detail-spravochnik/2934/.

Що таке тромбоцит?

Тромбоцитами називають плоскі, невеликі за розміром (близько 2 – 4 мкм), безбарвні без’ядерні кров’яні клітини, що формуються з мегакаріоцитів у кістковому мозку та надходять у кровоносне русло для виконання своїх функцій. Вони мають дископодібну форму у стані спокою, але після активації вона змінюється. Властивості цих формених елементів крові забезпечують захист організму від значної крововтрати. Тромбоцити живуть близько 7 – 10 днів, а потім утилізуються печінкою та селезінкою.

Основні функції тромбоцитів

Головна роль цих кров’яних клітин – попередження та зупинка кровотечі. Їх властивості активуються при появі ушкоджень у стінках судин. У відповідь на таку стимуляцію тромбоцити починають виконувати свої основні функції:

  • Формують мікротромби (кров’яні згустки) для «закриття» місця ураження судинної стінки створеним тромбоцитарним агрегатом.
  • Згущують плазму, надаючи поверхню для прискорення процесів згортання.

Відхилення в рівні тромбоцитів у крові або порушення їхньої функціональності здатні призводити до небезпечних наслідків. Саме тому не слід нехтувати рекомендаціями лікаря перевірити цей показник крові.

Нормальні показники тромбоцитів

У разі відсутності проблем зі здоров’ям рівень тромбоцитів у дорослої людини відповідає показанням 150 000 – 300 000/мл. Нормальні показники в дітей залежать від віку дитини.

Ці діапазони є спільними. При оцінці результатів аналізу лікар завжди аналізує всі показники у комплексі та враховує можливі референтні значення конкретної лабораторії.

Як правильно підготуватись до здачі аналізу крові на тромбоцити?

Як правильно підготуватись до здачі аналізу?

Оцінка рівня тромбоцитів виконується під час проведення загального аналізу крові. Підготовка до цього дослідження не потребує особливих обмежень. Для отримання точних результатів необхідно дотримуватись наступних простих правил:

  1. Обов’язково повідомити лікаря про всі лікарські препарати та БАДи, які приймаються.
  2. За 2-3 дні до здачі крові припинити вживати спиртні напої.
  3. Останній прийом їжі має відбутися за 10 – 12 годин до процедури. За день до дослідження виключити з раціону жирні, смажені, надто солоні чи важкі страви. Пити воду перед процедурою дозволяється.
  4. За 2-3 години усунути стресові фактори, фізичні навантаження та відмовитися від куріння.

Що означає зниження рівня тромбоцитів?

Зменшення кількості тромбоцитів у крові називається тромбоцитопенією. Це порушення може викликатися такими патологіями та станами:

  • патології кісткового мозку;
  • кровотечі;
  • ДВЗ-синдром;
  • деякі інфекції (наприклад, ВІЛ, гепатити);
  • аутоімунні та імунологічні захворювання;
  • зловживання алкоголем;
  • онкологічні патології;
  • збільшення селезінки;
  • тяжкі патології нирок та печінки;
  • прийом деяких лікарських засобів;
  • курси радіопроменевої терапії;
  • отруєння важкими металами чи алкоголем;
  • тяжкі травми;
  • тривала менструація;
  • гіпо- і авітаміноз.

Крім цього, тромбоцитопенія може виявлятись під час вагітності. Вона виникає через природні перебудови в організмі матері. При незначних відхиленнях від норми жінці рекомендується динамічний нагляд та лікування не призначається. При вираженій тромбоцитопенії вагітній рекомендується додаткове обстеження для виявлення причин порушення (прееклампсії, загострення аутоімуного  захворювання або розвитку патології кісткового мозку).

При зниженому рівні тромбоцитів зростає ризик появи підшкірних крововиливів навіть при мінімальному фізичному впливі, збільшується тривалість та ймовірність кровотеч. При значному зниженні рівня цих кров’яних клітин можуть з’являтися спонтанні кровотечі, які несуть загрозу для життя.

Що означає зниження рівня тромбоцитів?

Що означає підвищений рівень тромбоцитів?

Збільшення кількості тромбоцитів називають тромбоцитозом. Він може провокуватися наступними патологіями та станами:

  • інфекційні захворювання;
  • аутоімунні та хронічні запальні процеси;
  • залізодефіцитна анемія;
  • онкологічні захворювання;
  • травми;
  • прийом деяких ліків;
  • стресові впливи;
  • сильні фізичні навантаження;
  • еритроцитоз;
  • видалення селезінки.

Крім цього, тромбоцитоз може бути фізіологічною реакцією організму на початок кровотечі. У таких випадках реактивна зміна рівня цих клітин крові не повинна викликати побоювань. Це варіант норми і згодом показники стабілізуються самостійно.

Підвищення рівня тромбоцитів протягом тривалого часу здатне провокувати формування тромбів, закупорювання ними судин та розвиток відповідних ускладнень. Тромбоцитоз може призводити до інсультів, інфаркту міокарда та інших серцево-судинних захворювань та тромбозів.

Яке лікування потрібне для стабілізації показників тромбоцитів?

При складанні плану терапії важливо насамперед виявити першопричину підвищення чи зниження рівня тромбоцитів, оскільки тромбоцитопенія чи тромбоцитоз є лише симптомом певної патології. Саме тому мета лікування спрямовується на усунення причин захворювання чи стану, які спровокували порушення складу крові. Тактика надання допомоги хворому повинна визначатися лише лікарем, який враховує всі особливості клінічного випадку.

До плану терапії можуть включатися рекомендації щодо прийому необхідних для лікування основного захворювання препаратів, дотримання особливої ​​дієти або правил раціонального харчування. Для усунення кровотечі, при необхідності, проводиться хірургічна операція. Крім цього, наприклад, при онкопатологіях можуть призначатися курси променевої та хіміотерапії, хірургічне лікування або таргетна терапія. У деяких випадках пацієнтам із тробоцитопенією рекомендується переливання донорських тромбоцитів.

Яке лікування потрібне для стабілізації показників тромбоцитів?

Рівень тромбоцитів – важливий діагностичний критерій у процесі обстеження пацієнтів із різними діагнозами. Виявлення відхилень у цьому показнику крові допомагає не лише вчасно виявляти захворювання, а й надає можливість попереджати вірогідні ускладнення тромбоцитопенії або тромбоцитозу.

Завжди прислухайтеся до думки лікаря та виконуйте всі призначені ним дослідження. Лабораторії INVIVO допоможуть провести всі необхідні аналізи без черг і в комфортних умовах. Дізнатися більше про лабораторні дослідження, що виконуються в наших філіях, і вибрати найближчий до вас пункт для здачі біоматеріалу можна на сайті invivo.ua. Фахівці INVIVO завжди готові допомогати вам дбати про своє здоров’я!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *