Українська культура дуже багата на прикмети. Прикмети виникали у побуті під час дослідження певних явищ. Вони передбачали погоду, людську долю, та найчастіше пов’язані з якимось неминучим лихом. І якщо більшість людей знає лише найпоширеніші, такі як про чорного кота, то насправді лихо можуть передбачати не тільки вони. У цій статті зібрані основні народні переконання про вагітність: чому не можна відмовляти вагітним, чому не можна ображати вагітних та вірування в інших країни про вагітність.
Чому не можна відмовляти вагітним?
Чи не найпопулярнішим упередженням про вагітнітність є прикмети про відмову вагітним. У народі кажуть – якщо відмовити вагітній жінці у чомусь тебе вночі миші покусають. Раціональний зв’язок з мишами в даному випадку доволі складно відшукати, проте прикмета має явний морально-етичний ґрунт. У минулому до породіль ставились з особливим трепетом, тому піклувались про психологічний стан матері. Слабка жінка практично не мала шансів вижити під час пологів. Якщо людству потрібно вижити, суспільству дуже важливо, щоб вагітна жінка була ситою, забезпеченою в добрі та в теплі. Хороший психологічний стан при вагітності підвищує шанси народити здорову дитину.
Також пов’язаною з забаганками жінки є прикмета, яка вважає, що жінка повинна їсти те, чого хоче організм. І хоч це логічно робити і в звичайному стані, все ж є забобон – якщо не їсти те, що бажаєш, то у дитини буде родимка у формі цього продукту. Насправді ж організм людини розумна штука, яка часто видає сигнали, що йому потрібно. І вагітним варто дослухатись до цих послань, хоча і в межах розумного. Якщо часто хочеться їсти шкідливу їжу: фастфуд, смажене тощо, варто звернутися до лікаря, щоб визначити яких вітамінів та мікроорганізмів не вистачає і замінити їх корисними продуктавми.
Чому не можна ображати вагітних?
Прикмети щодо ображання вагітних жінок мають те саме походження, що і про відмови. Але тут інший наслідок, як переконанують народні спостереження. Якщо ображати вагітну жінку – дитина народиться без зубів. Тут варто зазначити, що діти одразу із зубами народжуються досить рідко. За іншими переконаннями, якщо матір або хтось інший лається, то дитина все чує і сама буде лаятися. Однак науковці стверджують, що звуки діти починають чути лише на 25-26 тижні вагітності і доволі приглушені. Записи, зроблені всередині матки показують – звуки приглушуються приблизно наполовину. Ваш голос є найважливішим звуком, який чує дитина і здатна вона його розрізняти у третьому триместрі.
Саме тому як і попередня прикмета, ображати вагітних не можна, щоб не погіршувався психологічний стан жінки. Самій же жінці лаятися дуже бажано, якщо це дозволить звільнитися від емоційного напруження. Так само є прикмета, яка забороняє матері плакати під час вагітності, але знову-таки, все, що може покращити психологічний стан жінки треба і варто робити. А приховування емоцій ніколи не призводить до хорошого стану.
Інші прикмети про вагітних
Окрім прикмет, які стосуються поводження з вагітними є багато забобонів щодо того, що потрібно робити, а що навпаки ні, аби народжена дитина була здоровою. Деякі з них підтверджуються науковцями, хоча і не прямо. Наприклад, є забобон, що не можна в’язати під час вагітності. Натомість це пов’язано з тим, що людина, яка в’яже найчастіше це робить сидячи, а багато сидіти шкідливо для плоду. Отож перш ніж дотримуватись якихось переконань варто дізнатися більше як і чому воно виникло. Тому тут ми зібрали прикмети про те, що може вплинути на здоров’я дитини і пояснення до них:
- “Не можна сидіти закинувши ногу на ногу” – дитина буде клишоногою. Прямого зв’язку із захворюваннями ніг дитини немає. Однак така поза є небезпечною для матері, тому що з’являється ризик отримати варикозне розширення вен.
- “Не можна стригтися” – у давнину вважали, що сила та мудрість людини знаходиться у волоссі і вважалося, що обрізати волосся – позбавити дитині цієї сили та мудрості. Також є версія походження цієї прикмети, що вона пов’язана з традицією стригти жінку, яка “нагуляла” дитину і водити по селу. Наукового підтвердження ця прикмета не має.
- “Не можна гладити кішку” – дитина буде волохатою. Найімовірніше це пов’язано з інфекціями, які можна підхопити від тварин, особливо вуличних.
- “Не можна купувати речі дитині до її народження” – можна наврочити. Ця прикмета, скоріше за все, виникла у часи високої смертності серед новонароджених. Тому зараз вона зовсім не актуальна, навпаки, підготовка до народження дитини позитивно впливає на психологічний стан матері, а отже, і на здоров’я дитини.
- “Не можна переступати пороги і колоди” – у давніх віруваннях це вважалось кордоном між нашим та потойбічним світом.
- “Якщо живіт гострий” – буде хлопчик. Насправді, форма живота на стать не впливає. З таким самим успіхом можна по звуку визначати, як якість кавуна. Єдина можливість дізнатися стать – УЗД.
Такий важливий процес як вагітність не може не впливати на культуру. У всіх країнах виникали свої прикмети про це. Ось деякі з них:
- Китай: Якщо тримати гостре біля ліжка – пологи будуть важкими.
- Ацтеки: Якщо дивитися на місяць – дитина народиться з вовчою пащею.
- Єврейська прикмета: Якщо влаштовувати вечірки, а особливо приймати подарунки для майбутньої дитини – можна наврочити.
- Болгарія: Тримати вагітність у секреті якнайдовше – запобігання врокам.
- Американські індіанці: Уникати похорону – новонароджена дитина може захотіти назад у духовний світ.
Уявлення про вагітність поєднувалися з культурою та віруваннями кожної держави і виникали такі прикмети, що їх дотримувалися люди тих народів. Але більшість з них не мають якогось підтвердження про вплив на дитину.
Вагітність – це дуже великий стрес для матері і в такому важкому стані людина схильна вірити у щось незвичайне та інколи надприродне. Але сліпо виконувати будь-які прикмети неправильно, хоч би як на вас не тиснули мама, бабуся або хтось зі знайомих, які свято вірять в це. Варто аналізувати інформацію і робити те, що дійсно може вплинути на здоров’я малюка. А найбільший вплив має відсутність стресу у жінки. Спокійна мама – здорова дитина.